Projektek
Erasmus+ 6 napos oktatói job shadowing Porto, Portugália 2025. május 11-16. (2023-1-HU01-KA121-VET-000126429)
Erasmus+ 6 napos oktatói job shadowing Porto, Portugália 2025. május - (2023-1-HU01-KA121-VET-000126429)
Iskolánk oktatói 2025. május 11–16. között vettek részt egy job shadowing programban a portugáliai Portóban. A mobilitás keretében látogatást tettek Portugália egyik legnagyobb szakképzési intézményében, az Agrupamento de Escolas do Cerco do Porto iskolában, Porto városában.
A program elsődleges célja az volt, hogy oktatóink betekintést nyerjenek a nemzetközi szakképzési jógyakorlatokba, összehasonlíthassák a helyi és nemzetközi oktatási rendszereket, valamint módszertani tapasztalatokat cseréljenek – különös tekintettel a projektalapú oktatás lehetőségeire, kihívásaira és a pedagógiai gyakorlatok megfigyelésére. A program megvalósítása során szakmai mentorunk volt Mr. Adelio Silva, Mrs. Sonia Solteiro, Mrs. Aurea Lopes, Mrs. Antonio Lima.
A mobilitás során kollégáink megismerkedtek a portugál szakképzési rendszer működésével. Lehetőségük nyílt a projektmódszertan gyakorlati alkalmazásának megfigyelésére, valamint konzultációkra a helyi tanárokkal és diákokkal a módszertan alkalmazásáról. Megismerhették, miként valósulnak meg egyéni és csoportos projektek – akár a teljes tanévet átfogóan is – az oktatás során.
Betekintést nyertünk a kis csoportos projektvizsga felkészítési rendszerébe. A hosszú távú projektek fázisainak egymásra épülését, nyomonkövetési rendszerét is megvizsgálhattuk a szakmai vizsga előtt álló diákok esetében. Megtekintettük a vezető tanárok által a projektoktatás során belöltött szerepkört. Megismerhettük a portugál szakmai vizsgák kimeneti rendszerét, melyet összehasonlítottunk a magyar rendszerrel. Megtekintettünk olyan alsóbb évfolyamos órát is, ahol a tanulók médiaismeretét és kreatív készségeit a projektoktatás keretében valósítják meg. Rendkívül érdekes volt a nyitott, érdeklődő, és befogadó diákokkal együtt alkotni!
A program részeként oktatóink számos szakmai órát látogattak meg, ahol részletes képet kaptak a projektoktatás felépítéséről, annak lehetséges nehézségeiről és azok megoldási módjairól. Szó esett az eszközellátottságról, a diákok kreativitásának ösztönzéséről, valamint arról is, hogyan épülnek egymásra a különféle szoftverek használatára épülő projektek. A helyi szakemberekkel való egyeztetések során az is kiderült, hogy a diákok által készített produktumokat – például fesztiválok, városmarketing, települési kampányok során – a városvezetés és a magánszféra is hasznosítja. A tanulmányokat lezáró projektek valós piaci értékkel bíró munkák, és az iskola célja, hogy ezek jogi és intézményi kereteit úgy alakítsa ki, hogy akár bevételi forrásként is működhessenek.
A szakképzés mellett oktatóink betekintést nyerhettek a köznevelésben alkalmazott módszertanokba is, ezáltal szélesebb körű tapasztalatokra tettek szert a portugál oktatási rendszer egészéről.
A program fontos eleme volt a két ország szakképzési rendszere közötti párbeszéd és tapasztalatcsere is. Szakmai prezentációk során megismerhettük a portugál szakképzés felépítését, mi pedig bemutattuk a magyar rendszer sajátosságait, a kimeneti struktúrát, a Miskolci Szakképzési Centrum működését, iskolánk profilját, történetét, jelenét, valamint jövőképét és küldetését. A kulturális program keretében bemutattuk Miskolc városát is.
A látogatás alatt gyalogos városnézés során fedeztük fel Porto természeti és kulturális értékeit, megismertük a város gazdaságát, mezőgazdaságát, valamint az itt élők értékrendjét és hagyományait. Borkóstolón vettünk részt, hajóztunk a Duoro folyón, megtekintettük az óceánpartot.
Ezúton is köszönjük a sok inspiráló élményt, a szakmai tapasztalatokat és a kiváló szervezésű job shadowing programot!